HOME

LINKS

FLYER

2019 Winners!

'VIDEOS

Pictures

Parade

Friday Night

RULES

CONTACTS

DIRECTIONS

LODGING

PAGEANT

ARCHIVE (past pictures, winners, etc)


Holladay, TN.

Listed in order from 1st


West Tennessee Champion Fiddler: Dan Kelly, Greenbrier.


PeeWee Fiddlers: Noah Goebel, Elkton, Ky.; Owen Butler, Arrington; and Hattie Bryant, Greenbrier.


Fiddlers 11-18: Kate Ward, Kuttawa, Ky.; Hailey Bryant, Greenbrier; and Jasper Cospy, Calvert City, Ky. 


Fiddlers 19 to 54: Dan Kelly, Greenbrier; Cara DiGiovanni, Greenbrier; and Frannie DiGiovanni, Greenbrier.


Fiddlers 55 and over: Wayne Jerralds, Savannah; Marcia Denton, Murfreesboro; and Billy Brewer, Lyles.


Bluegrass Bands: Bluegrass One, Clarksville; Someday Soon, Greenbrier; and Holladay Highballers, Ringgold, Ga.


Guitar: Jake Patty, Mayfield, Ky.; Rob Pearcy, Smyrna; and Caleb Erickson, Booner Mill, Va.


Dobro: Rob Pearcy, Smyrna; Weston Stewart, Anderson, Ala.; and Frannie DiGiovanni.


Bluegrass Banjo: Weston Stewart, Anderson, Ala.; Trevor Holder, Ringgold, Ga.; and Grey Blaylock, Dickson.


Old Time Banjo: Rob Pearcy, Smyrna; Trevor Holder, Ringgold, Ga.; and Caleb Erickson, Booner Mill, Va.


Harmonica: Rob Pearcy, Smyrna; and Dana Wyatt, Nashville.


Mandolin: Mason Nolen, Erin; Caleb Erickson, Booner Mill, Va.; and Rob Pearcy, Smyrna.


Square Dancing: Tennessee Timing, Waverly; A Step Up, Waverly; and Rocky Top Revue, Franklin.


Buckdancing 46 & Up: Traci Fey, Nashville.


Buckdancing Ages 16 - 45: Jason Wade; Shelby Dunn, and Spring Nelson. (Cities not given.)


Buckdancing 9-15: Jacob Fennell, Dickson; Kaelin Wade, Paris; and Katelyn Stephenson, Fairview.


Buckdancing 8 and under: Reagan Brown, Springfield; Noah Fennell, Dickson; and Curtis Rowe, Morrison.


Parade float winners included, Little Miss Bluegrass Haven Sharum’s Old Time entry for Best Overall float; Jeff and Bryson Bell for Best Tractor; Riley Holladay for Most Unique entry; Fred Roach for 1957 Ford Best Antique Car; Wayne Holladay for Best Decorated Car; Jeff Duke for 1966 Chevy C-10 Best Antique Truck; DARE with Officer Jackie Sykes for Best Community Service Entry; and Tanner Miller for Best Dressed Rider.





2018 Winners!